4 galvenie sirds veselības kaitnieki

4 galvenie sirds veselības kaitnieki

Sirds ir mūsu ķermeņa nenogurstošais motors, kas parasti nesūdzas par slodzi un sliktiem darba apstākļiem. Sirds bojājumi var rasties palēnām un bez jūtamiem simptomiem. Tāpēc par sirds veselību kardiologi iesaka domāt jau tad, kad esam jauni un spēcīgi, jo tas ir labākais laiks, kad izveidot sirdij draudzīgus paradumus un novērst galvenos riska faktorus, kas ļaus sirdij strādāt labāk, būt veselākai, līdz ar to uzlabojot dzīvildzi. 

Ikviens kardiologs ātri jums var nosaukt tos faktorus, kas visvairāk ietekmē sirds un asinsvadu sistēmas labsajūtu. Tāpēc esam apkopjuši 4 būtiskākos ieradumus jeb dzīvesveida faktorus, kuriem jāseko līdzi vai jāizvairās, lai uzturētu sirdi pie labas veselības.

  • Smēķēšana – galvenais riska faktors sirdij

 

Tieši smēķēšana ir viens no galvenajiem kardiovaskulāro slimību veicinātājiem, tāpēc šo nelāgo paradumu vajadzētu izskaust gan no savas ģimenes, gan sabiedrības kopumā. Sirdij kaitē gan smēķēšana, gan pasīvā smēķēšana, tāpēc nopietni jāpadomā par savu bērnu un ģimenes locekļu veselību. Te liela nozīme ir sabiedrības izglītošanai jau no mazotnes, lai veidotu izpratni par to, cik smēķēšana ir kaitīga.

 

  • Liekais svars – jāseko līdzi visu mūžu

 

Optimāla svara noturēšanai ir liela nozīme tajā, lai sirds būtu vesela. Aptaukošanās veicina ne tikai sirds slimības, bet arī daudzas citas veselības problēmas. Te būtiska nozīme ir veselīgiem uztura un fizisko aktivitāšu paradumiem, kas jāveido ģimenē.

 

  • Neveselīgs uzturs

 

Sirdij visdraudzīgākā ir tā saucamā Vidusjūtas diēta, kas satur daudz svaigu dārzeņu un augļu, pilngraudu produktu, veselīgās eļļas, zivis, nedaudz liesu gaļu. Tam vajadzētu būt uztura pamatam. Jāatsakās no salīta, trekna, miltaina ēdiena.

 

  • Mazkustīgs dzīvesveids

 

Katram cilvēkam vismaz 3-5 reizes nedēļā nepieciešams 30 minūtes ar fiziskajām aktivitātēm.

Kad jāapmeklē kardiologs?

Ja ir bažas par sirds veselību, noteikti jāapmeklē kardiologs. It īpaši, ja ir iedzimtu sirds saslimšanu risks, arī tad, ja dzīvesveids ir nedraudzīgs sirdij. Tad jāapmeklē kardiologs, lai kontrolētu sirds veselību un saņemtu rekomendācijas sirds un asinsvadu sistēmas veselības uzlabošanai.