Kā iegūt skaistu smaidu un veselus zobus

Kā iegūt skaistu smaidu un veselus zobus

Speciālisti apgalvo, ka nav tādu iedzimti sliktu zobu, uz kuriem bieži vien tiek novelta visa vaina par to, ka zobi daudz bojājas un izskatās neestētiski. Patiesībā zobu stāvoklis ir atkarīgs no dzīvesveida faktoriem, kas cilvēku sāk ietekmēt jau grūtniecības laikā. Tas nozīmē, ka mamma ar savu dzīvesveidu jau ietekmē sava gaidāmā mazuļa zobus. Pēc bērna dzimšanas vēl neizaugušie zobi nonāk dažādu faktoru ietekmē. Un tikai pareiza mutes dobuma aprūpe un dzīvesveida faktori var panāk to, ka mazajam cilvēkam un vēlāk arī pieaugušajam zobu stāvoklis ir labs un smaids skaists.

Kāds pasākumu kopums tad dzīves laikā regulāri būtu jāveic, lai mutes veselība un estētika nesagādātu problēmas?

Pareiza zobu kopšana ikdienā

Pamatu pamats ir regulāra un pareiza zobu kopšana ikdienā. Jau no pašas dzimšanas Mutes dobums bērniņam jākopj arī tad, kad vēl nav zobiņu. To pēc ēšanas jātīra ar marles drāniņu vai speciālu uzpirksteni, notīrot vaidziņus, mēli, maigi pamasējot smaganas. Tādā veidā bērns pierod pie darbībām mutē, kā arī mutes dobumā neuzkrājas baktērijas.

Zobi ir jātīra pēc ēšanas divas reizes dienā, tas jādara vismaz trīs minūtes, notīrot zobus gan no iekšpuses, gan ārpuses, kā arī kožamās virsmas un mēli. Tā ir rutīna, kurai nedrīkst būt nekādu atrunu gan bērniem, gan pieaugušajiem.

Profilaktiskas vizītes pie zobārsta

Jau no dažu gadu vecuma cilvēkam ir 1-2 reizes gadā jādodas pie zobārsta, lai pārbaudītu mutes stāvokli. Profilaktiskās pārbaudes ir ļoti būtiskas, lai neveidotos ielaistas un hroniskas problēmas, lai būtu mazāka vajadzība kaut ko labot, lai izvairītos no zobu zaudēšanas. Profilaktiskas pārbaudes arī būs lētākas par apjomīgu ārstēšanu tad, kad jau problēma samilzusi. Bērniem līdz 8 gadu vecumam vizītes pie līgumattiecībās ar valsti esoša zobārsta ir bez maksas.

Regulāra zobu higiēna

Zobu higiēna nav tas pats, kas tīrīt zobus ik dienu mājās. Zobu higiēna nozīmē, ka tiek apmeklēts zobu higiēnists – speciālists, kurš veic pamatīgu zobu tīrīšanu, kādu nav iespējams veikt mājās. Zobu higiēnists noņem cieto un mīksto aplikumu, iztīra zonas zem smaganām un grūti aizsniedzamās vietās. Tas ļauj saglabāt zobus veselus un uzlabot kopējo mutes mikroklimatu, izvairīties no sliktas elpas rašanās.

Bērniem arī zobu higiēnists reizi gadā ir apmeklējams bez maksas, ja pakalpojumu izvēlas veikt pie speciālista, kurš noslēdzis līgumu ar valsti.

Cukura patēriņa samazināšana uzturā

Cukurs ir viens no lielākajiem zobu bojātājiem. It īpaši tas attiecas uz bērniem un viņu zobiem. Maksimāli ir jāizvairās no cukuru saturošu produktu lietošanas, gāzētiem un cukurotiem dzērieniem, limonādēm utt. Ja arī kaut kas no tā tiek lietots, uzreiz pēc tam vajadzētu zobus iztīrīt. Cukurs veicina kariesa rašanos, kas arī ir visu nelaimju cēlonis, kāpēc zobi kļūst cauri, sāp, pazūd to labais izskats.

Laicīga defektu un problēmu risināšana

Protams, mēdz būt tā, ka zobi ir ar kādiem iedzimtiem vai iegūtiem defektiem, ne visu var atrisināt ar zobu pastu un birstīti. Ja ir kādas problēmas, tad tās laikus jārisina, jo mūsdienīga zobārstniecība piedāvā visdažādākos pakalpojumus.

Piemēram, ja neapmierina zobu krāsa, tie kādu faktoru ietekmē kļuvuši dzeltenīgi vai pelēki, tad palīdzēs zobu balināšana.

Vairāk par balināšanu lasiet: https://www.apinesklinika.lv/pakalpojumi/zobu-balinasana/.

Ja zobu rindas ir šķības, nav pareizs sakodiens, tad jākonsultējas ar ortodontu par iespējām veikt zobu koriģēšanu, kas mūsdienās ir ļoti efektīvi izdarāms.

Ja ir zaudēti zobi, tad pēc iespējas ātrāk vajadzētu atjaunot pilnas zobu rindas. To var izdarīt gan ar protēzēm, gan implantiem, kas neatšķirsies no īstajiem zobiem ne izskatā, ne sajūtās.