Kontaktlēcas – to sniegtās priekšrocības un lietošanas specifika

Kontaktlēcas – to sniegtās priekšrocības un lietošanas specifika

Ikviens, kuram ir redzes problēmas un kurš nēsā brilles, droši vien kaut reizi ir domājis par iespēju brilles nomainīt pret kontaktlēcām, jo tas varētu sniegt daudzas būtiskas priekšrocības viņa ikdienā un arī dzīves kvalitātē. Galvenās priekšrocības, ko kontaktlēcas var piedāvāt, ir:

  • kustību brīvība, ko neierobežo brilles;
  • iespēja nodarboties ar jebkuru sporta veidu;
  • nav nepieciešamības ar brillēm izmainīt savu vizuālo tēlu;
  • kontaktlēcas apkārtējiem nav pamanāmas;
  • lēcu lietošanu neietekmē laika apstākļi, tās neaizsvīst kā brilles;
  • nav vairs jāuztraucas par pazaudētām vai nejauši sasistām brillēm.

Kā sākt lietot kontaktlēcas

Lai uzsāktu kontaktlēcu lietošanu, pirmais un svarīgākais solis, kas jāsper, ir vizīte pie redzes speciālista, jo tikai tad iespējams izvērtēt, vai acis ir veselas un piemērotas kontaktlēcu lietošanai. Katram redzes traucējumu veidam var būt nepieciešamas atšķirīgas kontaktlēcas, tāpēc vizīte pie redzes speciālista ir obligāta. Lai iegādātos kontaktlēcas, arī vajadzēs recepti, kur būs norādīti visi parametri, kas jāievēro, iegādājoties kontaktlēcas.

Sākot lietot kontaktlēcas, pirmajās nedēļās var būt dīvaina sajūta, kamēr acis pierod, kamēr iemācās ielikt un izņemt lēcas, kamēr pārslēdzas uz citiem ikdienas paradumiem. Sākumā arī jānovēro, vai nav kāda alerģiska reakcija un diskomforts, kas varētu ietekmēt kontaktlēcu lietošanu. Ja kaut ko tādu novēro, uzreiz jādodas pie acu ārsta un tas jāpārrunā.

Kāda veida kontaktlēcas iegādāties

Redzes speciālists izrakstīs recepti lēcu stiprumam, bet paša ziņā ir izvēle, kāda veida lēcas pirkt – vienas dienas, divu nedēļu vai mēneša lietošanai. Izvēle vairāk atkarīga no paša paradumiem, vajadzībām un finansiālajām iespējām. 

Piemēram, vienas dienas lēcas ir ļoti ērtas, tās nav jāmazgā un jāuzglabā. Uzreiz no sterilā iepakojuma tās var likt acīs. Pēc tam atliek tikai izmest. Tās ir ērtas arī ceļojuma laikā, jo nevajag ņemt līdzi visus lēcu kopšanas piederumus. Bet vienas dienas lēcas vajadzēs iegādāties jaunu pāri katrai dienai. 

Lēcas, kas paredzētas divu nedēļu vai mēneša lietošanai, ir jākopj ar speciālu šķīdumu un jāuzglabā speciālā glabāšanas konteinerā. Tas prasīs ievērot gan rūpīgu higiēnu, gan izveidot jaunus paradumus attiecība uz lēcu kopšanu. Tāpat jāseko līdzi, lai lēcas netiktu izmantotas vairāk dienas, nekā tas ir pieļaujams. Jau savlaicīgi jāiegādājas jauns kontaktlēcu pāris.

Dažas nianses attiecībā uz lēcu lietošanu un kopšanu

  • Kontaktlēcas dienas laikā nevajadzētu nēsāt ilgāk par 14 stundām, jāļauj acīm atpūsties, ja vien neizmantojat pagarinātās lietošanas lēcas. Bet par to izmantošanu jākonsultējas ar redzes speciālistu.
  • Sievietēm jāatceras, ka kontaktlēcas ir jāieliek pirms acu kosmētikas uzlikšanas un jāizņem pirms kosmētikas notīrīšanas, lai uz tām nenonāktu kosmētikas daļiņas, kas var sabojāt lēcu un veicināt acu saslimšanu rašanos. 
  • Kontaktlēcas nedrīkst nonāk saskarē ar ūdeni, tāpēc tās nedrīkst lietot peldēšanās laikā, baseinā, saunā, dušā un citās vietās, kur tās var nonākt saskarē ar ūdeni. No ūdens uz lēcas virsmas var nonākt baktērijas un netīrumi, kas pēc tam var veicināt acu iekaisumu un saslimšanas. 

Kas ir krāsainās kontaktlēcas

Gan tiem, kuriem vajadzīga redzes korekcija, gan ikvienam citam ir iespēja ikdienā izmantot arī krāsainās lēcas. To atšķirība no parastajām ir krāsaina zīlītes daļa, kas var atgādināt gan dabisku aci dažādās krāsās, gan tā saucamās crazy acis, kas izskatās kā dzīvniekiem vai mistiskiem tēliem. Tās biežāk izmanto karnevāliem un ballītēm. Bet parastās krāsainās lēcas palīdzēs mainīt vai izcelt dabisko acu krāsu. Krāsainās lēcas pieejamas ar un bez optiskās korekcijas funkcijas. Tās var izmantot gan epizodiski, gan pastāvīgi, ja ir tādā vēlme. Jāatceras, ka krāsainās lēcas arī jāiegādājas pie uzticama pārdevēja, nevis karnevāla preču veikalā, jo tās tomēr ir medicīnas preces.